Lazer kesimin kullanımı bütün sektörlerde olduğu gibi sanayide de milenyum teknolojisi olarak görülmektedir. Geleneksel CNC makinelerinin aksine, Lazer Ahşap Kesim makineleri detayları harika bir şekilde ortaya çıkarbilmekte CNC’den daha üstün bir performans göstermektedir. CNC kesimin bile yanında kaba kaldığı bu teknoloji sanayi alanının vazgeçilmezi olmuştur.

Detaylı kesiminin yanı sıra, naturel yanma efekti veya ahşap üzerine işleme yapabilmektedir. Bu ise ek bir boyama yapmadan sanatsal denilecek ürünlerin ortaya çıkmasını sağlar. Lakin yanma efekti istenmeyen durumlarda bu sorun yaratabilir. Her ne kadar son teknolojik gelişmelerle bu minimuma indirilmiş olsa da, bir miktar görülmesi kaçınlmazdır.

Ahşap lazer kesim ile ortaya bir çok farklı ürün çıkmaktadır. Ahşap saatler, duvar süsleri, dekoratif ürünler, mobilya sanayi, hobi araç gereçleri, ahşap lazer işleme tablolar, birbirinden farklı bir çok ürün ortaya çıkmaktadır.

Ahşap Lazer Kesim’de üretim yapılırken hata minimuma inmektedir. Başlıca avantajları ise maliyeti düşürmesi, tekrar çizim gerektirmemesi, maliyet avantajı, yüksek işleme hızına sahip olması, parça imalatında kalıp maliyetinin olmaması, aynı plakadan biribirnden farklı parçalara işleyebilmesi, bilgisayar desteği neticesinde fire oranını minimum seviyeye indirmesi, hassas kesimi ve her türlü amblemi motif vb şeyleri işleyebilmesi denilebilir.